ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompe, çarşamba ve perşembe günleri ABD Kongresinin Temsilciler Meclisi ve Senato bölümlerinde Kongre üyelerinin sorularına cevap verirken Erdoğan hükümetinin bir süredir kendisi hakkında duyduğu endişeleri doğruladı ve NATO göndermesi yaparak F-35’lerin satılmayabileceği mesajını verdi.

ABD Senatosu da hemen ardından bugün (25 Mayıs 2018) Silahlı Hizmetler Komitesi, F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye satışını durdurmak için yeni bir tasarı onayladı.

DW Türkçe’nin haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde yıllık savunma stratejisinin çerçevesini belirleyen ve Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) olarak bilinen düzenlemede satışın engellenmesine gerekçe olarak 15 Temmuz darbe girişimi ile ilişkili olduğu suçlamasıyla Türkiye'de yargılaması devam eden ABD'li papaz Andrew Brunson'ın tutukluluğunun sürmesi ve Ankara'nın Rusya'dan satın alacağı S-400 füzeleri gösteriliyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ise, Kongre’deki bu girişimler hakkında “Bu gibi adımlar halinde biz de karşılık vermeye mecbur kalırız” açıklaması yaptı.

ABD ile Suriye ve Menbiç üzerine görüşmeler yapılması için kurulan heyetle bugün Ankara’da görüşmeler yapıldığını belirten Aksoy, Türk şirketlerini ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarından korumak için gerekli adımların atılacağını söyledi.

Komitede Demokrat Partili Senatör Jeanne Shaheen ve Cumhuriyetçi Senatör Thom Tillis tarafından hazırlanan taslak metne ilişkin olarak yapılan açıklamada, "Hassas bir konumda olan F-35 uçaklarını ve teknolojisini, tam da bu uçakları düşürmek için tasarlanan Rus hava savunma sistemlerini satın alan bir devlete verme konusunda büyük bir tereddüt bulunuyor" ifadesini kullanılıyor.

Senatörün ofisi, Rusya'dan bu tip sistemlerin alınmasının ABD yasalarınca yaptırım uygulanmasına olanak tanıdığının altını çiziyor. 

F-35’lerin kesin olarak satışının engellenmesi için son onay ABD Başkanı Donald Trump'dan gelecek.

En son aşamada da Trump'ın önünde iki seçenek bulunuyor. Başkan'ın imzası ile NDAA yasalaşabilir ya da veto edilerek tekrar görüşülmek üzere Kongre'ye geri gönderilebilir.

İlhan Tanır da Ahval’deki yazısında, daha çok yakın zamana kadar Washington'daki bazı Amerikalı savunma uzmanlarının, ABD'nin Türkiye'nin ortak olduğu bir konsorsiyum ile üretilen F-35'lerin Türkiye'ye teslim edilmeme gibi bir sorunun olmayacağı ve bu konunun siyasi ilişkilerle ilişkisi olmadığını kamuoyu önünde ileri sürdüğünü ancak şimdi ise bizzat ABD Dışişleri Bakanı tarafından durumun değiştiğinin ifade edildiğini kaydediyordu.

Pompeo, kendisine bir senatör tarafından sorulan 'F-35'lerin Türkiye'ye teslim konusunda son karar sizin. Bu kararı verdiniz mi' sorusuna karşılık çarşamba günü 'henüz karar vermedim' derken, perşembe günü ise, F-35 jenerasyonu savaş jetlerine ''Türklerin ulaşımı olup olmaması hakkında süregiden canlı bir tartışma'' var demeyi seçti.