Uzun bir aradan sonra “Felek” adlı albümü ile dönüş yapan Ciwan Haco, “Arin Mirkan ve Şifa Gerdi etkilendiğim iki kadındı. Onları seslendirirken, çok zorlandım” dedi.

 
Kürt müzisyen Ciwan Haco, 6 yıllık aradan sonra yeni albümü “Felek” ile döndü. Red Müzik’ten çıkan albüm bugün tüm dijital müzik platformlarında yerini aldı. Albümdeki şarkıların bestelerinin tamamı Ciwan Haco’ya, sözleri ise çoğunlukla Dilber Haco, Kürt şair Cegerxwin, Cano Şakir ve Çelebi Haco’ya ait. Haco’nun 12 parçadan oluşan albümü diğer albümlerden farklı bir tarzla karşımıza çıkıyor. “Felek” albümü diğerlerinden farklı olarak klasik, arabesk, rock, pop, jazz tadında farklı bir tarzla karşımıza çıkıyor.
 
KOBENÊ VE GERDİ İÇİN ŞARKI
 
Albümde Kobanê’de hayatını kaybeden ve DAİŞ karşıtı direnişin simgesi haline gelen Arin Mirkan ile Irak Kürdistan Bölgesi’nde Musul’un DAİŞ’ten kurtarılması operasyonu sırasında haber takibi yaparken tuzaklanmış bir bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeden Rudaw TV muhabiri ve sunucusu Şifa Gerdi için de bestelenmiş şarkılar yer alıyor. Albümüne ilişkin konuşan Haco, genç Kürt müzisyenlerin kültürlerine sahip çıkması gerektiğini söyledi.
 
‘YAŞLISINDAN GENCİNE KENDİNİ BU ALBÜMDE GÖREBİLİR’
 
Uzun bir süredir albüm çıkarmadığını hatırlatan Haco, “Bu uzun aradan sonra ‘Felek’ adıyla bir albüm hazırladık. Umarım Müzikseverlerin gönlüne göredir. Yaklaşık bir yıldır ‘Felek’ için çalışma yürütüyorum. 12 parçadan oluşuyor. Müziğin tamamı bana ait ancak bazılarının sözleri kardeşim Dilber’e ait. Cano Şakir, Cegerxwin ve Çelebi Haco’ya ait” dedi. Farklı bir tarzla albümü çıkarmasına ilişkin Haco, “Her bir şey yaptığımda, bir öncekinden farklı olsun istiyorum. Yani Müziğe baktığımızda Müzik bir denizdir. Bu albümde de bu denizden yararlanarak, birçok tarz kullandık ve içinde çok renk bulunuyor. Yaşlısından, gencine kadar herkes kendisini bu albümde görebilir. Müziğin altı yapısı iyi yapıldı. Yeni bir enstrüman dahil etmedik. Doğrusu bu albüm üzerinde çok durduğumu söyleyebilirim” diye konuştu. 
 
‘ARİN MİRKAN VE ŞİFA GERDİ BENİ ETKİLEDİ’
 
Arin Mirkan ve Şifa Gerdi için seslendirdiği şarkılara da değinen Haco, şöyle devam etti: “Bizler Kürdistan’dan gelişen olaylara uzaklaşmadık. Her ne kadar savaşın olmasını istemesek de ne yazık ki Kürtler bir savaş içindeler. Bizler her zaman Kürt meselesinin savaşla değil, barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini söylüyoruz. Savaşın dönemi artık bitmiştir. Artık kimse savaşı kabul etmiyor. Bir Kürt olarak 2 kadın benim üzerimde büyük bir etki yarattı. Biri Şifa Gerdi’dır. Şifa Gerdi’yi şahsı olarak da tanıyordum. Rudaw’da ilk röportajım onunlaydı. Diğeri de Arin Mirkan’dır. Arin Mirkan, kahramanlığıyla dünyada ses getirdi. Özellikle şunu söylemek gerekir ki Kürdistan’da yaşanan olaylar beni etkiliyor. Bu iki şarkının sözlerini de Cano Haco yazdı. O da bizim köyden bir Kürttür. Umarım bu şehitler üzerine söylediğimiz son şarkılar olur. Bu savaş artık son bulmalı. Bizde her halk gibi hakkımızı almalıyız, ne eksik, ne de fazla.” Arin Mirkan ve Şifa Gerdi’nin kendisini etkilediğini tekrarlayan Haco, bu iki şarkıyı bitirinceye kadar zorluk çektiğini dile getirdi.
 
‘GENÇLERİN MÜZİĞİNİ YAPACAĞI BİR ALAN OLSUN’
 
Yeni bir platform olan Red Müziği tercih etme nedeninden bahseden Haco, “Red Müzik’in sahibi olan Ayhan Evci ile uzun zamandır tanışıyoruz. 4 albümdür Ayhan’la birlikte yapıyorum. Bu son albümle de ona vermek istedim. Umarım dijital meselesi iyi bir şeydir. Kürt müziğinin pazarı yok, ölmüş. Hiçbir faydası yok. Bizler özellikle de gençler için bir şeyler yapmak istiyoruz. Artık bu müzikte bir fayda görmeleri gerekiyor. Doğru bizler bir aşamaya kadar geldik. Bunun için de Red Müzik gençlerin müziğini yapabildiği iyi bir alt yapı olabilir” diye konuştu.
 
‘GENÇ SANATÇILARA YARDIMCI OLMAK İSTERİM’
 
Genç Kürt sanatçılara çağrı yapan Haco, şunları söyledi: “Kendi haklarına sahip çıksınlar. Müziklerine, kültürlerine, sanatlarına sahip çıksınlar. Bu onların hakkıdır. Bundan faydalanmaları gerekir. Müzikle uğraşan kişinin faydalanması gerekir, başkalarının değil. Genç sanatçılara yardımcı olmak isterim. Kendi emeklerine sahip çıksınlar ve bende onların hizmetindeyim. Her türlü yardımcı olacağım.” 
 
MA / Sadiye Eser