Levon Ekmekçiyan’a ait denilerek aileye verilen ve daha sonra köpek ile 55-65 yaşlarında bir kadına ait olduğu anlaşılan kemiklerin mezardan çıkartılırken çekilen fotoğraflara ulaştık. 

Asala militanları tarafından 7 Ağustos 1982’de Ankara Esenboğa Havalimanı'na yönelik gerçekleştirilen “Karin Operasyonu”nda yaralı yakalandıktan sonra 12 Eylül darbesi sırasında Mamak Cezaevi'nde idam edilen Levon Ekmekçıyan'ın cenazesi diye ailesine yıllar sonra teslim edilen köpek ve 55-65 yaşlarında olduğu anlaşılan kemiklerinin mezarlıkta çıkartılırken çekilen fotoğraflarına Mezopotamya Ajansı (MA) ulaştı. 1983’te idam edilen Ekmekçiyan’ın kemiklerine ulaşmak isteyen aile, Aralık 2012 yılında İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon’a yardım talebinde bulunmuştu. Ailenin avukatlığını üstlenen İHD Eş Genel Başkanı Avukat Eren Keskin, ailenin kendisine vekalet vermesi üzerine Ocak 2013’te İçişleri Bakanlığı’na Levon Ekmekçiyan’ın mezarının belirlenmesi ve cenazenin nakli için başvuruda bulundu. 
 
Bakanlık, 3 Temmuz 2015 tarihli yazı ile Levon Ekmekçiyan’a ait kemik bakiyelerinin Fransa’ya nakli konusunda bir sakınca olmadığını bildirdi. Çankaya Belediyesi tarafından 14 Ekim 2015 tarihli “Yol İzin Belgesi” Eren Keskin’e verildi. 5 Ocak 2016’da Cebeci Asri Mezarlığı’nda Keskin ve İHD’nin Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon 4 üye hazır bulundu. Mezarlık müdürü ve görevlileri 1983 yılına ait kayıt defterlerini açarak Levon Ekmekçiyan’ın 504. Ada, 55 No’lu parselde bulunan mezara gömüldüğünü belirten kaydı gösterdiler. Burada yapılan kazı işleminde Levon Ekmekçiyan’a ait olduğu ve sonradan farklı kemikler olduğu anlaşılan mezarın kazımı yapılırken çekilen fotoğraflara ajansımız ulaştı. 


 

MA / Sadiye Eser