İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, uluslararası yardım kuruluşu SOS Mediterranee’nin hafta sonu Akdeniz’de kurtararak gemisine aldığı ve İtalya ve Malta’nın iki gündür kabul etmediği 629 sığınmacıya sınırlarını açma kararı aldıklarını duyurdu.

İspanya’nın kısa süre önce göreve başlayan sosyalist başbakanı Pedro Sanchez, hükümetinin kararını Pazartesi günü başkent Madrid’de açıkladı. Sanchez, Aquarius isimli geminin Valencia Limanına yanaşmasına izin verileceğini kaydetti.

Sanchez, “İnsani bir felaketi önlemek ve bu insanlara güvenli bir liman sunmak, insan hakları yükümlülüklerimizi yerine getirmek görevimizdir” ifadelerini kullandı.

Gemide 123’ü kimsesiz olmak üzere 134 çocuk ve genç ile yedi hamile kadın, 11 çocuk ve yaralıların bulunduğu açıklanmıştı.

Aquarius’ta bulunan yardım görevlileri dün yaptıkları açıklamalarda gemide 2-3 gün yetecek kadar su, yiyecek ve ihtiyaç malzemesi bulunduğunu, bu süre dolduktan sonra da bir çözüm bulunamazsa “ne olacağını bilemediklerini” söylemişti.

Salvini: “Limanları kapatıyoruz”
İtalya’da yeni göreve gelen sağ popülist hükümet, geminin limanlarına yanaşmasına izin vermemişti.

İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini, mülteci taşıyan tekne ve gemilere artık İtalyan limanlarına giriş izni vermeyeceklerini belirterek bir diğer Akdeniz ülkesi Malta’yı mültecileri kabul etmeye çağırmıştı.

Salvini, Pazar akşamı Twitter hesabından bir fotoğrafını “Limanları kapatıyoruz” etiketiyle paylaşmış ve “Akdeniz’de Hollanda, İspanya, Britanya bayraklı gemiler, Alman ve İspanyol sivil toplum kuruluşlarının (STK) gemileri var. Ve hiçkimseyi almayan Malta” ifadesini kullanmıştı.

Malta hükümeti ise Pazar akşamı yaptığı açıklamada gemiyi karasularına kabul etmediğini bildirmişti.

Sendika.Org, BBC Türkçe, Deutsche Welle Türkçe