Seçim sürecine girilirken Yüksek Seçim Kurulu’nun 135 sayılı genelgesinde yapılan bir değişiklik ile sandık kurullarının kıstasları değiştirildi.

Artı Gerçek’ten Mehveş Evin, YSK genelgesiyle ortaya çıkan tehlikeyi ve sandık güvenliği örgütlerinin yaptığı gönüllü müşahit çağrısını köşesine taşıdı.

AKP, muhalefetin yetemediği yerlere kendi üyelerini atayabilir, sandık denetimini kaldırabilir
“AKP sandıklarda görev almak üzere 1 milyon kişiyi eğitti, amaç her sandığa beş AKP’li atamak” haberini paylaşan Evin, genelgeyle ve tehlikeyle ilgili şu bilgileri verdi:

Her sandık kurulu bir başkan ve altı üyeden oluşuyor. Oy verme işlemi başlamadan 1 saat önce sandık kurulunda dört üyeden az olursa, bu eksiklik yedeklerle kapatılıyor.
İktidar partisinin, sandıkta görev almak üzere bu kadar çok kişiyi eğitmesinin sebebi bu: Daha evvel olduğu gibi, “kritik” bir takım il ve ilçelerde muhalefet partilerinin yeterli sayıda sandık kurulu üyesi gösteremeyeceğinden hareketle, yedeklerini atayabilir. Çoğunluğun ve üstünlüğün sağlandığı yerlerde muhalefetin denetleme şansı da kalmaz.
24 Haziran’da İyi Parti ilk kez seçime katılacağından sandık kurulu üyesi atayamıyor. Ancak “Millet ittifakı” dahilindeki partilere veya isterlerse de HDP’ye üye olarak bu sorumluluğu üstlenebilirler. Tabii Meral Akşener’in iddia ettiği kadar sandıklara sahip çıkmaya niyetleri varsa…
Ne yapmak gerek, nerede görev almak gerek?
Sandık kurulu üyesi olmak için herhangi bir partinin mensubu ya da sempatizanı olmak gerekmediğini, ancak sandıkta resmi görev almak için bir parti üyeliği gerektiğini belirten Evin, şöyle devam etti:

Derdiniz demokrasi ve adil bir seçimse en yakınızdaki herhangi bir muhalefet partisinin bürosuna uğrayıp “gönüllüyüm” demeniz yeterli. Size gereken yönlendirmeyi yapıyorlar.

Var gücüyle halkın iradesine sahip çıkmak için çabalayan çeşitli oluşumlar da gönüllülük için size yardımcı olabilir, hepsine internetten kolayca ulaşabilirsiniz: Memleket Biziz, Seçim Süreci Meclisleri, Oy ve Ötesi, Sensiz Olmaz Hareketi gibi…

Sandık kurulu üyesi konusunda en büyük ihtiyacın HDP’de olduğunu belirtelim. İstanbul İl Eş Başkan Yardımcısı Cengiz Uzuner’in verdiği bilgiye göre, %96 oranında okullarda çalışacak gönüllü bulundu. Ancak hem taşrada, Kürt illerinde oylara sahip çıkılması için gençlere çağrı yapılıyor.

Oy ve Ötesi, geçmiş seçimlerdeki verilere dayanarak en çok sandık gönüllüsüne ihtiyaç duyulan yerleri hazırladı. Buna göre sadece Kürt illerinde değil, Konya, Niğde, Yozgat, Uşak, Tokat, Edirne Merkez; Manisa, Antalya, Samsun, İzmir ve hatta İstanbul’un kimi ilçeleri, “gönüllüye en çok ihtiyaç duyulan” yerler olarak öne çıkıyor.

Seçimin en önemli meselesi ne derseniz, HDP’nin barajı geçmesi kadar önemli olan, bu sandıklara sahip çıkılması.